Çocuklar İçin Flamenko Eğitimi

İzmir’de flamenko kültürünü paylaşabileceğiniz tek yer olan İzmir Flamenko Dans ve Müzik Atölyesi çocukların bugünü ve geleceğine bedensel ve ruhsal anlamda büyük katkılar sağlayacak bir eğitimle karşınızda.

Eğitimler öğrencilerin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış teknik çalışmalar, detaylı hareket anlatımları, flamenko ve formları hakkında genel bilgiler, flamenko yaparken özellikle kullandığımız kas gruplarının geliştirilmesine yönelik egzersizler, koreografi çalışmaları ve flamenko dansının cante ve gitar ile bağının anlatıldığı örnekleri içerecektir.

Eğitmenlerimiz Rasime Öktem ve Gülsine Öktem eşliğinde flamenko dansının temelleriyle başlayacak olan eğitimimiz koreografi çalışması ile devam edecek ve atölyemiz flamenko topluluğu FLAMENCO ESMIRNA’nın canlı müzik eşliği ile koreografiler tamamlanacaktır. Dansçılarımız bu koreografileri, grubumuzla yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz çok sayıdaki flamenko gösterisinde sahneleme fırsatı bulacaktır.

Eğitmenlerimiz hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Çalışma içeriği şu şekildedir;

 • Temel duruş, beden, el, kol, ayak vuruşu ve dönüş teknikleri
 • Palmas (alkış) çalışması
 • Compas (ritim) çalışması
 • Flamenko formları çalışması
 • Doğaçlama çalışması
 • Jest ve mimik çalışması
 • Koordinasyon çalışmaları (vücut uzuvlarının aynı anda farklı hareketleri düzen içinde yapabilmesi)
 • Kondisyon ve güç edinimi (vücudun hareket kapasitesinin arttırılması ve dolaşım sisteminin bu hareketlere uyumlanması)
 • Postür  çalışmaları (iskelet sistemimizin doğru duruş şekli ve buna göre vücut kısımlarının diziliş ve düzeni olan postür öncelikle sağlık için çok önemlidir)
 • Esneklik çalışmaları (günümüzde yoga ve pilates gibi sporlarla daha da ön plana çıkan esneklik sağlayıcı çalışmalar)
 • Hareket farkındalığı çalışmaları

Derslerimiz 1 saat uzunluğundadır

Kontenjanımız sınırlıdır bu nedenle eğitime katılabilmek için ön kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Eğitim ücreti ve ön kayıt için bize 0533 254 1459 nolu telefondan WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

———————

ÇOCUKLAR İÇİN DANSIN FAYDALARI

1- Dansın en önemli yararı bedene fiziksel olarak yaptığı katkılardır. Dans egzersizlerinin daima kasları uzatarak yapılması, kas – iskelet yapısı ve vücut çizgilerinin daha güçlü ve zarif olmasını sağlar.

2- Dans eğitimi alan bir öğrenci günlük hayatında doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğrenir. Böylece çağımızın önemli bir sorunu olan aşırı kilolu beden yapısından ve yanlış beslenme şeklinden uzaklaşılır.

3- Dans eğitimi, duruş (posture) bozukluklarının düzeltilmesinde önemli katkılar sağlar. Dans egzersizleri taban düşüklüğü (düz tabanlık), içe basma, bacak deformasyonu ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin tedavi ve iyileşmesinde önemli faydalar sağlamaktadır.

4- Okul dışı bir aktivite olmasından dolayı, çocuğun başka bir ortamda sosyalleşmesini ve farklı arkadaşlar edinmesini sağlamaktadır. Grup olarak ve bireysel olarak hareket etmeyi ve sorumluluk almayı da pekiştirir.

5- Dans aynı zamanda bir sahne sanatıdır. Yapılan çalışmalar soyut düşünmeyi ve mekânda yön bulmayı da geliştirmektedir. Hareketlerin tekrarı üzerine kurulan yapısından dolayı hafıza ve konsantrasyonu da olumlu yönde etkilemektedir.

6- Dans eğitimi çocuğa belirli oranda sorumluluk yüklemektedir ve çocuğun kendi kendine yetme becerisini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Öğrenci aldığı eğitim sonucunda iç disiplinini de sağlar.

7- Her eğitim yılının sonunda yapılan yılsonu gösterileri ve yıl içi organizasyonlarda yer alma, öğrencilerin sahne ile erken yaşlarda tanışmasına vesile olmaktadır. Böylece dans öğrencileri prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğrenmektedir. Bu onları profesyonelliğe taşıyacak en önemli adımlardan birisidir.

8- Dans eğitimi uzun soluklu bir eğitimdir. Öğrenciler büyük özveri ve çaba ile yıllar içinde yoğurulur ve geleceğin sanatçı adayları olarak yetiştirilirler. Soru sormayı ve sorgulamayı öğrenir, muhakeme yeteneklerini geliştirirler. Bale ve dans öğrencinin entelektüel olarak da gelişmesini sağlar.

9- Uzun yıllara yayılan bale ve dans eğitimi sonucunda öğrenciler mutlu oldukları ve severek yaptıkları bir sosyal aktivitenin yanında iyi birer sanatçı adayı ve en önemlisi iyi bir insan olma yolunda büyük bir yol kat etmektedir.